Tablica pamiątkowa
to nośnik informacji o projekcie umieszczany przez beneficjenta
w widocznym miejscu po zakończeniu realizacji projektu.
Kiedy należy umieścić tablicę pamiątkową?
Tablica pamiątkowa powinna zostać umieszczona nie później niż 6 miesięcy po zakończeniu projektu,
w celu pozostawienia trwałej informacji o wsparciu inwestycji ze środków UE.
Umieszcza się ją w miejscach powszechnie dostępnych, takich jak: elewacje frontowe czy wejścia do budynków, a w przypadku obiektów liniowych – w miejscu ich rozpoczęcia i zakończenia. Dopuszcza się zastosowanie tablic statycznych wolnostojących (jedno lub dwustronnych) oraz wiszących do montażu na ścianach i elewacjach. Tablice pamiątkowe zastępują tablice informacyjne i powinny mieć charakter trwały, powinny być czytelne i dobrze wyeksponowane.
Jak długo tablica pamiątkowa musi być widoczna?
Tablica pamiątkowa powinna pozostać widoczna przez okres trwałości projektu. W praktyce, oznacza to okres 5 lat od dnia zakończenia realizacji projektu lub na okres przynajmniej 3 lat w przypadku projektów realizowanych w celu utrzymania inwestycji, jednak nie krócej niż obowiązujący okres programowania. Wymiary tablic powinny umożliwić ich widoczną ekspozycję. Zaleca się, aby wielkość była proporcjonalna do wartości projektu.
Minimalne wymiary tablicy pamiątkowej:
• wysokość: 70 cm • szerokość: 100 cm.
Podane wymiary są wartościami minimalnymi, zatem istnieje możliwość stosowania wymiarów większych niż podane, również o różnej wysokości i szerokości np. 70 x 110 cm lub 90 x 120 cm.
W skrajnych przypadkach, dopuszczalne jest zamieszczanie tablicy pamiątkowej o mniejszym formacie niż wskazane wymiary minimalne.
Uzyskanie przez beneficjenta zgody na zastosowanie tego odstępstwa musi zostać dokonane na piśmie i być poprzedzone pisemną prośbą beneficjenta do Instytucji Pośredniczącej.
Wykonanie i montaż tablicy ze stali nierdzewnej na elewacji budynku ENERGIS Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.
Tablica o wymiarach 100 x 70 cm wykonana została ze stali nierdzewnej gr. 5 mm.